6.2.5
Kritéria EU pro zelené veřejné zakázky - elektřina
Evropská komise
Zelené veřejné zakázky jsou dobrovolným nástrojem. Tento dokument stanoví kritéria EU pro zelené veřejné zakázky na skupinu produktů "elektřina". Podrobné vysvětlení důvodů pro výběr těchto kritérií a odkazy na další informace lze najít v doprovodné technické podkladové zprávě.
Pro každou skupinu výrobků či služeb jsou popsány dva soubory kritérií:
-
Základní kritéria jsou vhodná pro každého veřejného zadavatele ve všech členských státech a týkají se nejvýznamnějších dopadů na životní prostředí. Jsou navržena tak, aby jejich použití nevyžadovalo další rozsáhlá ověřování a aby zvýšení nákladů bylo minimální.
-
Komplexní kritéria jsou určena pro orgány, které chtějí koupit nejlepší výrobky dostupné na trhu. V porovnání s jinými výrobky plnícími tutéž funkci mohou být náročnější na ověřování nebo mohou být nákladnější.
NahoruDefinice a oblast působnosti
Tato kritéria EU pro zelené veřejné zakázky se vztahují na nákup elektřiny.
Nejjednodušším způsobem snižování dopadu spotřeby elektřiny na životní prostředí je snižování vlastní spotřeby – zlepšováním energetické účinnosti veřejných budov, nákupem energeticky účinnějších výrobků a opatřeními zaměřenými na chování spotřebitele. Tyto otázky jsou mimo oblast působnosti těchto kritérií, ale jsou zahrnuty v kritériích EU pro zelené veřejné zakázky na jiné skupiny výrobků. Hlavním cílem těchto kritérií je podpořit větší využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů.
U základních kritérií se specifikace zaměřují na podíl elektřiny dodávané z obnovitelných zdrojů energie (doporučeno nejméně 50 %). V rámci těchto základních kritérií je povolena i vysokoúčinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla z neobnovitelných zdrojů. Cílem kritérií pro přidělování zakázek je podpořit ještě vyšší procento elektřiny z obnovitelných zdrojů energie nebo vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla, než je minimální hodnota uvedená ve specifikacích.
U komplexních kritérií specifikace doporučují 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Definice elektřiny z obnovitelných zdrojů energie: Směrnice 2009/28/ES (směrnice o energii z obnovitelných zdrojů) definuje energii z obnovitelných zdrojů jako:
"...energie z obnovitelných nefosilních zdrojů, totiž energie větrná, solární, aerotermální, geotermální, hydrotermální a energie z oceánů, vodní energie, energie z biomasy, ze skládkového plynu, z kalového plynu z čistíren odpadních vod a z bioplynů;"
U hybridních výrobních zařízení, jež využívají jak obnovitelných, tak konvenčních zdrojů energie, se musí brát v úvahu pouze ta část elektřiny, která je vyrobena z obnovitelných zdrojů energie. Neměla by být započítávána výroba elektřiny v přečerpávacích elektrárnách z vody, která byla nejprve přečerpána do horní nádrže. Biomasa je definována jako:
"...biologicky rozložitelná část produktů, odpadů a zbytků biologického původu ze zemědělství (včetně rostlinných a živočišných látek), z lesnictví a souvisejících průmyslových odvětví včetně rybolovu a akvakultury, jakož i biologicky rozložitelná část průmyslových a komunálních odpadů;"
NahoruNejvýznamnější dopady na životní prostředí
Upozorňujeme, že pořadí dopadů nemusí nutně odpovídat pořadí jejich důležitosti.
NahoruKritéria EU pro zelené veřejné zakázky na elektřinu